Lista życzeń

Lista życzeń Każdy z nas przy okazji różnych okoliczności ma swoją osobistą listę życzeń. Najczęściej oczywiście podchodzimy do powyższego zagadnienia z lekkim przymrużeniem oka, albowiem nasze prywatne listy życzeń zawierają w znakomitej większości takie życzenia, co do których nie mamy raczej wątpliwości, iż pozostaną one dla nas jedynie w sferze marzeń. O swoich listach życzeń lubimy rozprawiać dla przykładu w okolicach świąt Bożego Narodzenia – czyli już niedługo nas to czeka. Każdy ma swój przysłowiowy top-dziesięć przedmiotów, które z przyjemnością znalazłby pod choinką. Nasza wyobraźnia odnośnie list życzeń pracuje również bardzo intensywnie, kiedy jest konkretna kumulacja w totolotku – cóż, po wczorajszych doświadczeniach z totalizatorem sportowym strzelę chyba focha na tę szacowną instytucję, no bo jak można trafić wszystkie liczby, ale te dokładnie obok??? A plany były już naprawdę piękne, wydatki skrupulatnie zaplanowane – i co z tego? Pięcioro szczęściarzy zrealizuje swoje listy życzeń.

Kategoria List
Tagi: , , , ,

Lista obecności

Lista obecności Lista obecności to dokument obiegowy, którego podpisywanie we wszystkich chyba przedsiębiorstwach i instytucjach jest w tej chwili absolutnie obowiązkowe. Pracownik po przyjściu do swego miejsca pracy musi złożyć swój autograf w stosownej rubryce. Potwierdza tym samym swoją obecność w zatrudniającym go zakładzie. Po zakończeniu każdego miesiąca uzupełnione listy obecności podpisuje szef firmy, a następnie trafiają one do działu księgowości. Na listach obecności zaznaczane są także mające różne przyczyny nieobecności pracowników. Nieobecność może być spowodowana dla przykładu zwolnieniem lekarskim. W bardzo wielu przypadkach przyczyną taką jest urlop – zarówno wypoczynkowy, jak i na żądanie bądź bezpłatny. Odnotowuje się na listach obecności również przysługujące pracownikowi dni opieki nad dzieckiem czy tez dni na poszukiwanie nowej pracy. Wszystkie swoje nieobecności pracownik musi usprawiedliwić stosownymi papierkami – w przeciwnym wypadku ma wpisaną nieobecność nieusprawiedliwioną.

Kategoria List
Tagi: , , , ,

Listonosz

Listonosz Listonosz to człowiek zatrudniony na poczcie. Do zakresu jego obowiązków należy dostarczanie pod wskazane adresy korespondencji, dostarczanie paczek czy tez roznoszenie rent i emerytur, chociaż co do tego ostatniego zadania to raczej nie preferuje się teraz noszenia przez tych ludzi pieniędzy przy sobie, wszystko idzie raczej przelewami na bankowe rachunki. Każdy listonosz ma przydzielony mu rewir, którego obsługą się zajmuje. W zależność od tego, jak ten rewir jest duży, listonosze przemierzają go albo na piechotę, albo też jakimś pojazdem jak chociażby zwykły rower. W pracy tej istnieje niestety dość duże ryzyko, że można zostać napadniętym lub w mało przyjemny sposób potraktowanym przez psie zębiska. Poza tym to chyba nic fajnego biegać gdzieś z listami, jak na dworze pada deszcz albo szaleje śnieżna zawierucha. W upały też chyba nie jest zbyt wygodnie i komfortowo przemieszczać się z miejsca na miejsce w służbowym uniformie i ciężką torbą pod pachą. Listonoszami są głównie mężczyźni.

Kategoria List
Tagi: , , , ,

List elektroniczny

List elektroniczny We współczesnym świecie bardzo zależy ludziom na tym, ażeby wiadomości doręczać szybko, sprawnie i bezproblemowo, przy jak najmniejszym stopniu ryzyka, że nie dotrą na czas do adresata. Znakomitym na to sposobem są listy elektroniczne, które praktycznie już w całości wyparły z rynku listy jak najbardziej tradycyjne. Elektroniczne listy nazywamy w języku potocznym mailami bądź e-mailami. Nazwy te wywodzą się oczywiście z języka angielskiego. Niewiele osób chyba wie, iż list elektroniczny należy do stosunkowo młodych wynalazków ludzkości – jego początki datuje się na połowę lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Potem oczywiście sukcesywnie i ciężko pracowano nad udoskonaleniem tejże metody dostarczania informacji. W tej chwili chyba każdy z nas posiada swoją elektroniczną pocztę i komunikuje się ze znajomymi za pośrednictwem e-mali właśnie. Jest to usługa coraz bardziej powszechna, a co się z tym oczywiście wiąże – także coraz tańsza. Do maili możemy dodawać załączniki czyli różne pliki.

Kategoria List
Tagi: , , , ,