Płyta pamiątkowa

Płyta pamiątkowa Przy okazji wielu różnych ważnych uroczystości słyszymy o płytach pamiątkowych. Najczęściej chodzi o to, że z jakiejś okazji została odsłonięta płyta pamiątkowa. Płyty takowe znajdują się bardzo często przy pomnikach. Wmurowywane są również w miejsca, które upamiętniają pewne wydarzenia historyczne, zazwyczaj są poświęcone czyjejś pamięci. Płyty pamiątkowe nazywane są także tablicami pamiątkowymi – z dwoma tymi określeniami spotykamy się zamiennie. Odsłonięcie takiej płyty bardzo często stanowi najważniejszy punkt obchodów różnych uroczystości – może to być dla przykładu rocznica wojny albo jakiegoś zrywu niepodległościowego. Płyta pamiątkowa, jak sama zresztą jej nazwa wskazuje, ma na celu upamiętnienie czegoś bądź kogoś. Ku czci znanych osób uchodzących powszechnie autorytety wystawia się takie płyty pamiątkowe – oczywiście, najczęściej już po ich śmierci. Płyty takie umieszcza się tam, gdzie ci ludzie mieszkali, jak również w ważnych miejscach, które odwiedzali i w których przebywali.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , ,

Płyty analogowe

Płyty analogowe Płyty analogowe nazywane są również płytami gramofonowymi, chociaż odtwarzano je swego czasu również i na uwspółcześnionych wersjach gramofonów zwanych adapterami. Płyta analogowa ma kształt krążka. Tłoczone są – z tym, że teraz z mniejszą aniżeli niegdyś częstotliwością – najczęściej w kolorze czarnym. Mówi się na nie także płyty winylowe i jest to dość potoczna nazwa. Analogi zostały wynalezione przez Amerykanów jeszcze w dziewiętnastym wieku. Na środku posiadają wykonany z plastiku element, na którym najczęściej podana jest nazwa wykonawcy i tytuły utworów. Płyty analogowe pakowane są w specjalnie do tego przeznaczone kartonowe koperty. Przed kilkunastoma laty bardzo modne były winyle w wersji pocztówkowej – nieduże płyty, często przezroczyste, zawierające jeden, góra dwa utwory. Dźwięk płyty analogowej po dzień dzisiejszy ma wielu zagorzałych miłośników, niektórzy posiadają naprawdę wspaniałe kolekcje tych płyt. Zresztą, wciąż jest całe mnóstwo nagrań nie wydanych dotąd na kompaktach.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , ,

Wytwórnie płytowe

Wytwórnie płytowe Przemysł fonograficzny z całą pewnością nie mógłby istnieć, gdyby nie było na świecie wytwórni płytowych. Firmy takie zajmują się wyszukiwaniem i promowaniem artystów – nie robią tego rzecz jasna charytatywnie, ale za ciężkie pieniądze. Dlatego wyszukują takich wykonawców, co do których są rokowania i duże szanse na to, że na nich wytwórnia zarobi całkiem pokaźną kasę. Wytwórnie płytowe wydają płyty, najczęściej są to albumy z muzyka, chociaż i niekiedy – jako uzupełnienie czyjejś dyskografii – są to także nagrania wideo, dla przykładu zapis koncertu nie tylko z dźwiękiem, ale i obrazem. Największe na świecie wytwórnie płytowe mają swoje kury znoszące złote jajka – są to mega gwiazdy pokroju chociażby Madonny, z którymi podpisują lukratywne kontrakty opiewające na miliony dolarów. To potężny przemysł, rynek jest zdominowany przez tychże gigantów, chociaż obserwuje się obecnie dość często ciekawe zjawisko – a mianowicie powrót do małych, bardziej niszowych i tańszych wytwórni płytowych.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , ,

Wielka płyta

Wielka płyta We współczesnych czasach nieobce nam jest budowanie domów z betonowej płyty. Takim oto mianem najczęściej określamy blokowiska – czyli mieszkalne osiedla, w skład w których wchodzą wyglądające jednakowo, posępne bloki. Mówi się o nich jako o osiedlach z wielkiej płyty – wszystkie są ujednolicone, wyglądają niemalże identycznie, a z cała pewnością monotonnie, szaro i nudno. Bloki mieszkalne z tej wielkiej płyty buduje się modułowo. Po raz pierwszy takie rozwiązania zostały zastosowane w Holandii po zakończeniu pierwszej światowej wojny. W naszym kraju tego typu budownictwo było szalenie modne w okresie komunizmu, zaczęło się gdzieś mniej więcej w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Mieszkalne osiedla przypominały do złudzenia uniformy, nic wyróżniającego się, do tego bardzo często fatalnie wykończone, z krzywymi ścianami i sufitami, tak grubymi, że wbicie w nich zwykłego gwoździa czy wwiercenie jakiegoś uchwytu graniczyło niemalże z cudem. Na szczęście te budownictwo nie jest już modne.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , , ,