List elektroniczny

List elektroniczny We współczesnym świecie bardzo zależy ludziom na tym, ażeby wiadomości doręczać szybko, sprawnie i bezproblemowo, przy jak najmniejszym stopniu ryzyka, że nie dotrą na czas do adresata. Znakomitym na to sposobem są listy elektroniczne, które praktycznie już w całości wyparły z rynku listy jak najbardziej tradycyjne. Elektroniczne listy nazywamy w języku potocznym mailami bądź e-mailami. Nazwy te wywodzą się oczywiście z języka angielskiego. Niewiele osób chyba wie, iż list elektroniczny należy do stosunkowo młodych wynalazków ludzkości – jego początki datuje się na połowę lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Potem oczywiście sukcesywnie i ciężko pracowano nad udoskonaleniem tejże metody dostarczania informacji. W tej chwili chyba każdy z nas posiada swoją elektroniczną pocztę i komunikuje się ze znajomymi za pośrednictwem e-mali właśnie. Jest to usługa coraz bardziej powszechna, a co się z tym oczywiście wiąże – także coraz tańsza. Do maili możemy dodawać załączniki czyli różne pliki.

Kategoria List
Tagi: , , , ,

List tradycyjny

List tradycyjny Któż z nas pisze jeszcze tradycyjne listy? Cóż, niewiele jest chyba takich osób, a w dobie elektroniki i Internetu są inne, znacznie szybsze sposoby porozumiewania się i przekazywania sobie różnych informacji. Niestety, epistolografia to dziś sztuka na wymarciu, bo mało komu chce się poświęcać jej czas. Ludzkość pisanie listów zna od dawna – popularne były jeszcze w czasach starożytnego Egiptu. Listy piszemy na kartkach lub kartce, po czym wkładamy je do koperty. Na kopercie obowiązkowo musi znaleźć się adres, pod który list ma trafić, adres nadawcy oraz znaczek pocztowy. Listy wrzucamy do pocztowych skrzynek bądź wysyłamy je bezpośrednio na poczcie – zostawiając kopertę u pani w okienku. Czasem zdarzają się takie przypadki, że list gdzieś zaginął i nie trafił do adresata tudzież stało się to z bardzo dużym poślizgiem. Od czasu do czasu mówią w telewizji o historiach, że list szedł gdzieś jakieś trzydzieści lat, aż w końcu dotarł. Możemy wysyłać listy zwykłe, priorytetowe lub polecone.

Kategoria List
Tagi: , , , ,

Zawiadomienia listowne

Zawiadomienia listowne Bardzo często mówimy o tym, że powiadomiliśmy kogoś o czymś listownie bądź też sami zostaliśmy o jakiejś sprawie poinformowani w taki sposób. Oczywiście, jeżeli komuś znajomemu musimy natychmiast przekazać istotną informację, nie bawimy się w pisanie listów i ich wysyłanie – teraz są zdecydowanie łatwiejsze i szybsze sposoby, takie jak wykonanie telefonu lub w ostateczności wysłanie smsa. W listowne zawiadamianie ludzi lubią za to bawić się przeróżnej maści urzędy i instytucje – zawsze podziwiałam ich zapał i chęć do marnowania tony papieru, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy o wiele prościej i taniej jest po prostu zadzwonić. Z listownych zawiadomień dowiadujemy się na przykład o stanie swojego rachunku bankowego, poprzez takie listy urzędy skarbowe zawiadamiają nas, że musimy coś im dopłacić w związku z corocznym rozliczeniem podatkowym, zaś zakłady społecznych ubezpieczeń wzywają nas do stawienia się na kontrolę trwającego jakiś dłuższy czas zwolnienia lekarskiego. Nic innego, jak biurokracja.

Kategoria List
Tagi: , , , ,