Płyta pamiątkowa

Płyta pamiątkowa Przy okazji wielu różnych ważnych uroczystości słyszymy o płytach pamiątkowych. Najczęściej chodzi o to, że z jakiejś okazji została odsłonięta płyta pamiątkowa. Płyty takowe znajdują się bardzo często przy pomnikach. Wmurowywane są również w miejsca, które upamiętniają pewne wydarzenia historyczne, zazwyczaj są poświęcone czyjejś pamięci. Płyty pamiątkowe nazywane są także tablicami pamiątkowymi – z dwoma tymi określeniami spotykamy się zamiennie. Odsłonięcie takiej płyty bardzo często stanowi najważniejszy punkt obchodów różnych uroczystości – może to być dla przykładu rocznica wojny albo jakiegoś zrywu niepodległościowego. Płyta pamiątkowa, jak sama zresztą jej nazwa wskazuje, ma na celu upamiętnienie czegoś bądź kogoś. Ku czci znanych osób uchodzących powszechnie autorytety wystawia się takie płyty pamiątkowe – oczywiście, najczęściej już po ich śmierci. Płyty takie umieszcza się tam, gdzie ci ludzie mieszkali, jak również w ważnych miejscach, które odwiedzali i w których przebywali.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , ,

Wielka płyta

Wielka płyta We współczesnych czasach nieobce nam jest budowanie domów z betonowej płyty. Takim oto mianem najczęściej określamy blokowiska – czyli mieszkalne osiedla, w skład w których wchodzą wyglądające jednakowo, posępne bloki. Mówi się o nich jako o osiedlach z wielkiej płyty – wszystkie są ujednolicone, wyglądają niemalże identycznie, a z cała pewnością monotonnie, szaro i nudno. Bloki mieszkalne z tej wielkiej płyty buduje się modułowo. Po raz pierwszy takie rozwiązania zostały zastosowane w Holandii po zakończeniu pierwszej światowej wojny. W naszym kraju tego typu budownictwo było szalenie modne w okresie komunizmu, zaczęło się gdzieś mniej więcej w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Mieszkalne osiedla przypominały do złudzenia uniformy, nic wyróżniającego się, do tego bardzo często fatalnie wykończone, z krzywymi ścianami i sufitami, tak grubymi, że wbicie w nich zwykłego gwoździa czy wwiercenie jakiegoś uchwytu graniczyło niemalże z cudem. Na szczęście te budownictwo nie jest już modne.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , , ,

Płyta chodnikowa

Płyta chodnikowa Chodniki, po których poruszamy się każdego jednego dnia, nazywamy często chodnikowymi płytami. Chodnik jak chodnik, niczym szczególnym i specjalnym się nie wyróżnia, nie ma w nim raczej niczego atrakcyjnego – no, o ile ktoś odważy nazwać się atrakcją wybrakowane krawężniki czy też dziury w tymże chodniku, to niestety bardzo często spotykane w naszym kochanym kraju obrazki. Chodnikowe płyty wyglądają tak samo – są ciemnoszare, wpadające niekiedy w czerń. Wykonuje się je z jakiegoś asfaltu. Teraz modne jest wykładanie naszych codziennych tras eleganckimi, często kolorowymi płytkami, które może i ładnie wyglądają, ale za to eksploatują się w zastraszająco szybkim tempie. Ich rozmiary i kształty mogą być różne, najczęściej stosuje się takie raczej średniej wielkości – nie za duże i nie za małe, chyba dlatego, gdyż w razie powstania jakiś usterek takie najłatwiej wymienić i nie ma z nimi tyle zabawy co przy płytach dużych. Po chodnikowych płytach pokonujemy w życiu niezliczoną ilość kilometrów.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , ,

Płyty z muzyką

Płyty z muzyką Mówiąc o płytach, bardzo często mamy na myśli płyty z muzyką. Każdy jeden wykonawca może poszczycić się większą lub mniejszą dyskografią – czyli dorobkiem w postaci nagranych przez siebie płyt. Takie płyty nazywamy również albumami – występują one w kilku wersjach. Mogą to być normalne, standardowe albumy albo minialbumy, albo też single. W tej chwili wykonawcy wydają swoją twórczość na płytach kompaktowych (rzadziej analogowych – są to raczej wydawnictwa limitowane, dla koneserów, do tego potwornie drogie). Plastikowe pudełeczko opatrzone jest w ładną okładkę, zaś w środku – oprócz krążka oczywiście – znajduje się zazwyczaj mała książeczka zawierająca teksty piosenek oraz informacje na temat artysty. Płyty z muzyką należą bez najmniejszych wątpliwości do rzeczy dosyć często kupowanych, doskonale sprawdzają się w roli prezentów, jeżeli naturalnie znamy gusta muzyczne osoby, którą zamierzamy obdarować. Z pewnością wadą takich wydawnictw jest ich wysoka, często wręcz mocno wygórowana, cena.

Kategoria Płyta
Tagi: , , , ,