Od serca

Od serca Czasami mówimy komuś cos od serca. Czasami również wręczmy komuś jakiś upominek – i to nie bynajmniej dlatego, że okoliczności tego wymagały, ale dlatego, że chcieliśmy to zrobić. To taki właśnie dar od serca. „Od serca” znaczy zatem tyle, co z sympatii i z chęci zrobienia dla kogoś czegoś miłego, bez osiągania w zamian jakichkolwiek korzyści dla siebie. no, może poza ciepłym uśmiechem obdarowanej przez nas prezentem bądź uprzejmym słowem osoby. Od serca robimy coś dla kogoś, ponieważ go lubimy. Ponieważ zależy nam na tym człowieku. Ponieważ cieszą nas wszystkie jego małe szczęścia i równie dużym stopniu martwią nas jego nieszczęścia. Czasami robimy dla kogoś coś od serca, bo chcemy tą osobę w jakiś sposób pocieszyć, jeśli wiemy, że przytrafiło jej się coś przykrego. Gest od serca jest gestem absolutnie szczerym i całkowicie bezinteresownym. Wydaje mi się, że na takie gesty wobec osób nam najbliższych – rodziny i przyjaciół – powinniśmy zdobywać się nieco częściej, a świat byłby lepszy.

Kategoria Serce
Tagi: , , , , ,

Być bez serca

Być bez serca Tak, jak się mówi „mieć serce”, tak samo używa się analogicznego, przeciwstawnego określenia „być bez serca”. Jaki jest człowiek, o którym powiemy, że nie ma serca? To bez wątpienia człowiek nieczuły. To ktoś, kto nie ma specjalnych wyrzutów sumienia, jeżeli sprawi drugiemu człowiekowi przykrość, skrzywdzi go i zrani. To ktoś, kto postępuje zawsze w taki sposób, aby zadbać tylko i wyłącznie o siebie oraz o swoje własne interesy, nie mając zupełnie na uwadze innych ludzi. Człowiek bez serca to człowiek, na którym ludzka krzywda nie robi specjalnie zbytnio dużego wrażenia, bo taki człowiek ludzkie krzywdy i tragedie ma tak naprawdę w bardzo głębokim poważaniu. Potrafi myśleć tylko o sobie, jest skrajnym egoistą. Bardzo często wykorzystuje innych ludzi, aby dzięki nim osiągnąć wytyczony sobie cel. coś właśnie jest w starym porzekadle – po trupach, aby do celu, aby dalej, aby przed siebie. człowiekowi bez serca bardzo rzadko kiedy jest przykro, taka osoba nie ma w zwyczaju przepraszania innych.

Kategoria Serce
Tagi: , , , , ,

Serca walentynkowe

Serca walentynkowe Serce to bardzo popularny i chętnie wykorzystywany motyw zdobniczy. Jak popularny i jak chętnie wykorzystywany, możemy się zwłaszcza przekonać w okresie tuz przed dniem świętego Walentego, który to święty – jak wiadomo – jest patronem zakochanych. W dniu czternastego lutego obchodzimy jakże hucznie Dzień Zakochanych – święto, które dotarło do nas zza oceanu i bardzo szybko zadomowiło się w naszej kulturze. Witryny sklepowe przypominają wówczas jedno wielkie serce. Serduszka są wszędzie, wszędzie występują w ilościach po prostu hurtowych. Cały ich dostatek mamy na różnego rodzaju kartkach walentynkowych czy tez ozdobnych papierach służących do pakowania prezentów. Pluszowe, śliczne misie, kotki i tym podobne zwierzaczki ściskają urocze, czerwone serduszka. Mało tego, pluszowe serduszka możemy kupić jako odrębne gadżety – czasem nawet po naciśnięciu w odpowiednie miejsce włącza się pozytywka grająca jakiegoś love songa oczywiście. Mamy również słodycze w kształcie słodziutkich serduszek.

Kategoria Serce
Tagi: , , , ,